دوره آموزشی شنا برای دانش آموزان پایه سوم ابتدائی

 

 

آموزش شنا به دانش آموزان سوم ابتدایی امتحان و نمره ندارد

قائم مقام وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه هیچ نمره ای برای آموزش شنا در کارنامه دانش آموزان لحاظ نمی شود گفت: این آموزشها در سال اول صرفا برای یادگیری دانش آموزان است.

کیومرث هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر با اعلام این خبر افزود: پس از گذراندناین دوره یکساله، مصوبه ای را در شورای عالی آموزش و پرورش خواهیم داشت که طبقآن دانش آموزانی که قصد ورود به پایه اول راهنمایی دارند گواهی نامه شنا داشتهباشند.

قائم مقام تربیت بدنی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه سرانه شنا برای هر دانشآموز بین 25 تا 35 هزار تومان است: تمام اعتبارات این طرح تامین شده و هیچ مشکلی دراین زمینه نداریم.

 

آموزش شنا به 40 درصد دانش آموزان سوم ابتدایی

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش گفت: حدود 40 درصد دانش آموزان پایه سوم ابتدایی، آموزش شنا را فراگته اند و مابقی دانش آموزان نیز تا پایان سال تحصیلی این ورزش را آموزش می بینند.

منوچهر بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: براساس بررسیهایی که از آموزش وپرورش سایر مناطق کشور داشته ایم تاکنون بین 30 تا 40 درصد دانش آموزان پایه سومابتدایی در سراسر کشور ورزش شنا را آموزش دیده اند و سایر دانش آموزان نیز طبقبرنامه ریزیهای صورت گرفته تا پایان خرداد 90 تحت آموزش شنا قرار می گیرند.

 

آموزش شنا به دانش آموزان پایه چهارم و پنجم ابتدایی از سال تحصیلی آینده

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش اعلام کرد: ورزش شنا از سال تحصیلی آینده به دانش آموزان پایه چهارم و پنجم ابتدایی آموزش داده می شود.

منوچهر بهمنی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان اینکه آموزش ورزشهای پایه به دانشآموزان در الویت برنامه های تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش قرار دارد، افزود: هدفما این است که دانش آموزان در پایان پایه پنجم یکی از رشته های چهارگانه شنا یعنیکرال پشت، کرال سینه، پروانه و یا قورباغه را فرا بگیرند.

مدیرکل تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش با اشاره به اینکه آموزش شنا از پایهچهارم ابتدایی آغاز می شود، ادامه داد: بررسی ها نشان می دهد که آموزش شنا در سنینپایین تر تحصیلی مناسب نیست.

قوانین و مقررات :

شنا ورزشی است که هم به گونه ای تفریحی برای پیمودن مسافتهایی در آب اجرا می شود و هم برای مسابقه و رقابت .

شنا چه برای تفریح و سرگرمی یا مسابقه و رابت ورزشی است دلخواه و محبوب که در سراسر جهان طرفداران بسیار زیادی در میان مردم دارد .

شنا به صورت های مختلف در رودخانه ، در آبهاب آزاد ، در آبهای ساحلی دریا و دریاچه و گاه نیز در میان آبهای خروشان دریاها و اقیانوسها انجام میشود اما بطور معمول شنا را در استخر انجام میدهند که استخر میتواند یا بصورت سرپوشیده یا در هوای آزاد باشد .

 مشخصات استخر :

استخر محل مخصوصی است برای شنا ، شیرجه ، واترپلو که در اندازه های مختلف ساخته می شود . ولی استخرهایی که در آنها مسابقات رسمی را برگزار میکنند باید دارای مشخصاتی معین باشد . این مشخصات از طرف فدراسیون بین المللی شنای آماتور ، که آن را فینا FINA  می خوانند به شرح زیر تعیین شده است :

طول : 50 متر   عرض : حداقل 21 متر

عمق : حداقل 80/1 متر

تعداد خطوط 8 خط ( عرض هر خط 5/2 متر )

در استخرهایی که رکوردگیری میکنند ، دمای آب باید 22 تا 24 درجه سانتی گراد باشد .

لباس شنا :

لباس مخصوص شنا یک شلوار کوتاه و چسبیده به بدن است که باید وزن آن بسیار کم باشد و آب را در خود نگه ندارد . طبق مقررات بین المللی شلوار شنا هنگام مسابقات بین المللی و رکوردگیری باید از پارچه ای به رنگ تیره و بصورت یک تکه باشد . در میان تمام رشته های ورزشی شناگران کمترین و سبکترین پوشاک را دارند .

 انواع شنا :

ورزش شنا را به صورتهای گوناگون انجام میدهند . بعضی از انواع شناها عبارتند از :

شنای استقامت : پیمودن مسافتهای طولانی در آب را به کمک انواع شناها ، شنای استقامت می گویند . این نوع شنا بطور معمول در آبهای آزاد صورت می گیرد . اما در استخر هم میتوان شنای استقامت انجام داد . از انواع شناها که برای پیمودن مسافتهای زیاد به کار میرود شنای پهلو است که خستگی کمتری در پی دارد .

شنای زیر آبی : از انواع شناها است که به منظور نجات غریق و یا یافتن چیزی در زیر آب مورد استفاده قرار میگیرد . در شنلی زیر آبی بطور معمول از شنای قورباغه یا شنای پهلو استفاده می کنند .

کار غواص ها هم در زیر آب شنای زیر آبی است اما آنها ا وسایل مخصوصی استفاد می کنند تا بتواند در زیر آب بتر و سریعتر حرکت کنند ، مدت بیتری در زیر آب بمانند و به عمق زیادتری برسند .

 شیرجه :

شیرجه از رشته های مهم و زیبای ورزش شنا است . به طور کلی شیرجه یا از سکو انجام میشود یا از تخته فنری .

سکو دو وع است : سکوی 10 متری و سکوی 5 متری . همچنین تخته فلزی نیز 2 نوع است : 3 متری و 1 متر ی .

شیرجه را هم با دورخیز کردن انجام میدهند و هم بدون دورخیز .

 انواع شیرجه :

شیرجه انواع مختلفی دارد که شیرجه روها از لحظه جداشدن از سکو یا تخته تا دخول در آب به شکلهای گوناگون به بدن خود پیچ و تاب میدهند و سپس در آب فرو می روند .

انواع شیرجه عبارت است از : فرشته ، شکسته ، جمع باز ، یک چرخ از جلو با یک پشتک ، یک پشتک و نیم ، شیرجه از عقب ، یک مهتاب ، شیرجه موازنه ، بالانس شیرجه ، شیرجه های پیچ .

 نجات غریق :

یک سلسله کارهایی را که باید به شیوه ای فنی و علمی انجام شود تا یک غریق از مرگ نجات یابد ، نجات غریق می گویند .

برای یاد گرفتن اصول نجات غریق باید در کلاسهای مخصوصی شرکت کرد تا نشان ویژه آن را بدست آورد . عملیات نجات غریق شامل مراحل مختلفی است همچون گرفتن غریق از آب ، اجرای تنفس مصنوعی و ...

فدراسیون نجات غریق در سال 1910 توسط ریموند پیته در شهر پارس تاسیس شد و سپس در سطح جهان گسترش یافت .

 مسابقات شنا :

مسابقات شنا در مسافتهای گوناگون و به شیوه های مختلف برگزار میشود . مهمترین نوع شناها عبارتند از :

شنای قورباغه : شنای قورباغه یکی از مفیدترین شناها در دریا و آبهای خروشان است که چون چهار دست و پا در آب قرار میگیرند تا حد زیادی به شنای حیوانات شباهت دارد .

در مسابقات شنای قورباغه باید طبق اصول و شرایط زیر انجام گیرد :

ـ دستها باید با هم از طرف سینه به طرف جلو حرکت داده شود .

ـ سنگینی بدن باید روی سینه باشد و شانه ها در سطح آب به طور افقی قرار گیرد .

ـ پاها باید با هم به طرف بدن جمع شود سپس از طرفین باز شده بعد جفت شوند .

شنای پروانه : از انواع شناهای جدید است که قدرت زیادی می خواهد . در مسابقات رسمی باید طبق اصول و شرایط زیر انجام گیرد :

ـ بازوها باید با هم و در بالای سطح آب به طرف جلو پرتاب شود و همزمان به سمت عقب کشیده شود .

ـ سنگینی بدن باید روی سینه باشد و شانه ها در سطح آب به طور افقی قرار گیرند .

ـ تمام حرکات ساقها و پاها باید هم زمان و باهم انجام شود .

این نوع شنا بسیار سنگین اما سریع ست و در مسافتهای کم میتوان اجرا کرد .

کرال : در لغت به معنی خزیدن و سینه مال جلو رفتن است . از سریعترین نوع شناها لست که در آن دستها هر بار که از آب بیرون می آیند از کنار گوش داخل آب میشوند و همزمان با این کار پاها به آب ضربه میزنند .

شنای کرال به 2 صورت پشت و سینه ا نجام میشود .

مسابقات جهانی شنا :

در مسابقات جهانی انواع شنا در مسافتهای مختلف به اجرا در می آید که عبارتند از :

کرال سینه : 100 متر ، 200 متر ، 400 متر ، 800 متر ، 1500 متر

قورباغه و پروانه : 100 متر و 200 متر

کرال پشت : 100 متر و 200 متر

مختلط انفرادی : ( چهار شنای انفرادی شامل شنای پروانه ، پشت ، قورباغه ، آزاد ) : 200 متر و 400 متر .

امدادی آزاد : 100 × 4 متر ، 200 × 4 متر .

مختلط امدادی : 100 × 4 متر .

 داوران :

مسابقات رسمی شنا را گروهی داور نظارت و قضاوت میکنند که عبارتند از : سرپرست کل مسابقات ، استارتر ( اعلام کننده شروع مسابقات ) سرپرست وقت نگهدارها ، وقت نگهدارها برای هر خط ، سرداور ، داوران رده بندی برای هر خط ، داور رگشت برای هر خط ، داور شنا و ( استیل ) گوینده ، نویسنده نتایج و هماهنگ کننده شناگران .

/ 0 نظر / 493 بازدید