آشنایی با دبستان مشکات

آئین نامه انضباطی مدرسه


1. حضور به موقع در مدرسه و پرهیز از تأخیر ورود و خروج.
2. پرهیز از غیبت غیر موجه ، غیبت های ضروری ، در همان روز به اطلاع مدرسه رسانده شود و در صورت بیماری ارائه گواهی پزشک به مدرسه لازم است تشخیص موجه یا غیر موجه بودن غیبت به عهده مدرسه می باشد .
3. داشتن برخورد و رفتار خوب و منطقی نسبت به دیگران
4. حضور در مراسم صبحگاهی و برنامه های پرورشی مدرسه لازم و ضروری می باشد .
5. شب ها زود خوابیدن حداکثر ساعت 9 و صبح ها زود بیدار شدن .
6. همراه داشتن وسایل لازم (تکلیف ، دفتر ، کتاب ، لوازم التحریر لازم و .)
7. همراه نداشتن وسایل غیر ضروری مانند (لوازم تحریر تجملی و تژئینی ، وسایل گران قیمت و ... )
8. پوشیدن لباس فرم مدرسه ، و در زنگ های ورزش ، پوشیدن لباس ورزشی ضروری است .
9. همراه نداشتن هر گونه وسیله غیر ضروری و غیر درسی (مانند موبایل ،
cd ، گیم برد ، psp و ... )
١٠. رعایت بهداشت فردی (همراه داشتن لیوان ، دستمال ، شستن دستها با صابون و ... )
١١. رعایت بهداشت محیط (تمیز نگهداشتن میز و نیمکت ، آشغال نریختن و ...)
١٢. پاکیزگی و آراستگی ظاهر ، مانند تمیز بودن کفش ، لباس ، دست و صورت و ...
١٣. تمیز و مرتب بودن کیف ، وسایل اضافه از داخل کیف و هر روز خارج شود و وسایل لازم درون کیف گذاشته شود .
١۴. تمیز و مرتب بودن جا مدادی ، مدادها برچسب نام داشته و تراشیده شده باشند 2 یا 3 مداد سیاه به همراه داشته باشد و از تراش مخزن دار استفاده نمایند . ضمناً جامدادی فلزی نباشد .
١۵. تکالیف منزل می بایستی با دقت کامل توسط دانش آموز انجام شده و همراه خود به مدرسه بیاورند .
١۶. جا نگذاشتن وسایل در مدرسه مانند کاپشن ، لوازم تحریر و ... حتماً قبل از رفتن به خانه جامیز و وسایل خود را کنترل نمایید .
١٧. دفتر روزنگار را همه روزه همراه داشته باشید ، به طور مرتب و دقیق تکالیف را در آن یادداشت کنید و به والدین خود نشان داده و امضاء بگیرید .
١٨. مسئولیت حفظ و نگهداری لوازم شخصی دانش آموزان بر عهده خود ایشان می باشد ، دقت کنیم وسایل ما گم یا خراب نشود .
١٩. در صورتیکه دانش آموزی با شما برخورد و رفتار نابجایی داشت ، اولاً با او صحبت کنید و کار اشتباهش را تذکر دهید و با او با آرامش و منطقی برخورد کنید ، ثانیاً کار غلط او را یاد نگیرید و به کار نبرید . ثالثاً در صورتیکه به رفتار غلط خود ادامه داد و اصلاح نشد و مجدداً شما را اذیت کرد ، به مسئولین مدرسه اطلاع دهید . بنابراین اگر کسی شما را زد او را نزنید ، اگر حرف بد زد به او حرف بد نزنید و ...
٢٠. انتظار مدرسه از دانش آموزان عزیز ، سعی و تلاش مناسب و همراهی با برنامه های پرورش و آموزشی مدرسه که تماماً برای موفقیت و سربلندی آنها در نظر گرفته شده است .

 

انتظار از والدین گرامی

 
1. بر اعمال و رفتار فرزند خود در منزل نظارت و کنترل داشته باشند و مسائل اخلاقی و تربیتی را در فرزند خود کاملاً مد نظر قرار دهند .
2. بر انجام تکلیف و فعالیت درسی فرزند خود نظارت و کنترل داشته باشند .
3. فرزند عزیز خود را با داشتن وسایل کامل (دفتر و کتاب ، پلی کپی و لوازم تحریر و ... ) به مدرسه بفرستید .
4. حتماً فرزندمان با لباس فرم تمیز و مرتب به مدرسه بیاید .
5. دفتر روزنگار فرزندمان را هر روز کنترل و امضاء نماییم .
6. با شرکت در جلسات عمومی کلاس و مدرسه در جریان فعالیت کار مدرسه و فرزندمان قرار گیریم .
7. برخورد حمایتی و تحکیمی نسبت به آموزگار کلاس و مدرسه داشته باشیم مدرسه نیز متقابلاً تمام تلاش خود را برای رفع مشکلات احتمالی خواهد نمود .
8. فرزندمان را به داشتن روحیه ای آرام ، با گذشت نسبت به دوستان ، پاسخ بدی ها را با خوبی دادن و ... هدایت و راهنمایی نماییم .
9. فرزندمان را به تلاش درسی مطلوب و کسب علم و دانش ترغیب و تشویق نمائیم .
10. هنگام مراجعه به مدرسه رعایت شئونات اسلامی را نمائیم .
ضمناً ، از پارک اتومبیل خود در مقابل پل همسایگان مدرسه حتی برای لحظات کوتاه جداً خودداری فرمایید .

 


آزمونهای ماهانه

به منظور ارزیابی فعالیت کلاس و دانش آموزان ، در پایان هرماه ، آزمون ماهانه برگزار می گردد . برنامه این آزمون ها ، از یک هفته قبل ، به صورت کتبی اعلام می گردد .
کارنامه و اوراق این آزمونها به دانش آموزان تحویل داده می شود .

 

امتحانات نوبت اول و دوم

امتحانات نوبت اول در محدوده زمانی 15 دی ماه تا 5 بهمن و امتحانات نوبت دوم در محدوده زمانی 25 اردیبهشت ماه تا 13 خرداد برگزار می گردد که برنامه این امتحانات به صورت کتبی از یک هفته قبل تقدیم خواهد شد . کارنامه این امتحانات فقط به والدین دانش آموزان تحویل داده می شود .
توضیح اینکه برگزاری آزمون های ماهانه سبب می شود اشکال و ضعف دانش آموزان شناسایی شده و با برطرف کردن آنها توسط آموزگار کلاس ، نتیجه امتحانات ترم های 1 و 2 به مراتب بهتر از امتحانات ماهانه شود . انشاءا...

 

تکالیف منزل 

 یکی از مباحث مطرح در آموزش و پرورش ، تکلیف منزل یا مشق شب می باشد که بعضاً مورد افراط یا تفریط قرار می گیرد به نحوی که بعضی از مدارس آنرا به طور کامل حذف می نمایند و شعار ظاهراً مطلوب " کیف در مدرسه " را می دهند و بعضی دیگر با تعیین تکلیف سنگین قصد دارند بچه ها را باسواد تر و پربارتر نمایند . در حالی که حالت اول باعث ضعف جبران ناپذیر ( با توجه به حجم زیاد مطالب کتب درسی ) و حالت دوم باعث افسردگی و دلزدگی دانش آموزان از درس و مدرسه می گردد .
این مدرسه حالت متعادل را در نظر گرفته و با رعایت کمیت و کیفیت مناسب،با اهداف زیر برای دانش آموزان خود تکلیف منزل پیش بینی می نماید
1- استفاده از فضای آرام منزل ، تفکر نمودن و عمق بخشیدن به آموخته های خود.
2- تمرین برنامه ریزی برای انجام امور شخصی .
3- عادت به انجام کارهای درسی به طور مستقل و مطالعه مستمر .
مسلماً علاقمند هستیم بعد از تکمیل تکلیف مدرسه ، مدتی از وقت روزانه فرزندانمان به بازی ، تفریح ، سرگرمی و ... ، که از ضروریات زندگی آنهاست ، سپری شود .

 

مسابقه حفظ و قرائت قرآن

 دانش آموزان می توانند به صورت اختیاری در این مسابقه شرکت نمایند و نفرات برتر ضمن دریافت جایزه و امتیاز ، به مسابقات در سطح منطقه راه خواهند یافت .

 

مسابقه مناسبت ها و ایام ملی و مذهبی

در طول سال تحصیلی چندین مسابقه به مناسبت ایام مختلف مانند مسابقه غدیر ، دهه مبارک فجر و ... برگزار خواهد شد . بعضی از این مسابقات ویژه والدین خواهد بود که به صورت اختیاری شرکت خواهند نمود .


خوشنویسی

 فعالیت دانش آموزان در زمینه خوشنویسی بر اساس طرح مثلث خوشنویسی خواهد بود . بدین صورت که یک دفتر خوشنویسی در اختیار آنها قرار می گیرد تا در کلاس ، هر روز 2 خط از روی الگوی خط نوشته شده ، زیبا نویسی نمایند . مربی خط مدرسه ضمن آموزش طریقه نوشتن حروف و کلمات ، نوشته دانش آموزان را در دفتر خوشنویسی مورد ارزیابی قرار خواهند داد و رتبه فرزندمان را مشخص خواهد نمود که قطع به یقین با اعمال سه راه مؤثر در خوشنویسی یعنی دقت ، تمرین و صبر شاهد پیشرفت وی خواهیم بود

  

آموزش خانواده 

 به منظور دانش افزایی والدین و ایجاد ارتباط و هماهنگی دو نهاد خانه و خانواده در جهت تعلیم و تربیت فرزندانمان ، مدرسه جلساتی را با دعوت از اساتید صاحب نظر برگزار خواهد کرد . که حضور والدین با هر سطح تحصیلات و تخصص در این جلسات بسیار مفید خواهد بود

 

تشکیل جلسات عمومی

 یکی از عوامل مهم در تعلیم و تربیت فرزندانمان ، ایجاد ارتباط صحیح بین دو نهاد خانه و مدرسه، اقدام به تشکیل جلساتی می نماید که حضور والدین در این جلسات موجب آگاهی آنها نسبت به روند کاری مدرسه و نهایتاً هماهنگی عملکرد این دو نهاد می گردد .

  

مراسم فاتحه خوانی

مطابق سال قبل ، روزهای پنجشنبه دانش آموزان سر صف با قرائت فاتحه ، یاد عزیزان از دست داده خود را زنده کرده و برای آنها دعا می خوانند امیدواریم با این کار فرزندانمان به اطرافیان خود بیشتر توجه نموده و قدر آنها را بیشتر بداند.
مراسم فاتحه خوانی همراه با توزیع شیرینی ، میوه و .... خواهد بود . والدینی که تمایل دارند به عنوان بانی این خیرات قبول زحمت نمایند و برای عزیز از دست رفته خود مراسم فاتحه خوانی در مدرسه داشته باشیم با دفتر مدرسه هماهنگی می نمایند .

 

فعالیت ها و بازدید های گروهی خارج از مدرسه

به منظور ارتقای سطح نگرش و مهارت دانش آموزان مدرسه برای یک سال تحصیلی 2 یا 3 فعالیت عمومی مانند رفتن به ورزشگاه ، استخر به همراه پدران و اردوی یک روزه را در نظر می گیرد و همچنین 2 یا 3 بازدید آموزشی ، متناسب با هر پایه تحصیلی ، در نظر خواهد گرفت ، مانند موزه ، کارگاه علوم و ...
برای آنکه دانش آموزان در این بازدیدها شرکت نمایند می بایستی حتماً رضایت کتبی از والدین را داشته باشند که بدین منظور در پایان دفتر روزنگار فرزندمان صفحه ای اختصاص یافته است . مدرسه از بردن دانش آموزان بدون رضایت نامه معذور می باشد .

 

بانک جایزه 

 دانش آموزان برای پیشرفت و بهبود وضعیت رفتاری - درسی نیاز به تشویق دارند . مدرسه نیز برای هر رفتار و عملکرد خوب دانش آموز امتیازی در نظر می گیرد که می تواند از معاونین ، آموزگاران یا مربیان مدرسه دریافت نماید . این امتیازات در پایان دفتر روزنگار دانش آموز ثبت می شود و زمانی که امتیازات به تعداد مناسب زیاد شود شخصاً به بانک جایزه مراجعه کرده و جایزه مورد نظر خود را دریافت می نماید . این جایزه ها از بعد مادی ارزش چندانی ندارند ولی با توجه به اینکه حاصل زحمت و تلاش خود دانش آموز می باشد و از جانب مدرسه داده می شود، از لحاظ معنوی برای دانش آموزان بسیار ارزشمند است . لازم به توضیح است که آوردن جایزه و هدیه توسط والدین برای فرزند خود به هیچ عنوان مجاز نمی باشد ولی والدین می توانند برای تمام دانش آموزان کلاس به صورت یکسان جایزه و هدیه تهیه نمایند و در اختیار آموزگار کلاس قرار دهند .

 

کلاس های فوق برنامه صبح

 (موظف و در ساعت کار مدرسه )


این کلاس ها در مدرسه مشکات عبارتند از آموزش زبان انگلیسی آموزش  حفظ  و روخوانی قرآن آموزش خوشنویسی خواهد بود که همانند دروس اصلی ، به صورت جدی و با برنامه مدون تدریس می شوند.

 

/ 1 نظر / 63 بازدید
امیرحسین دین محمدی

سلام سایتتان خیلی خوب است